201509.22
0

Судова практика по кредитам в Україні: чи є можливість у позичальника захистити свої права?

Суд по кредитам в Україні вже давно став досить звичайним явищем. Фінансова криза в країні призвела до того, що банки ініціюють справи про стягнення боргу незалежно від суми заборгованості. Безліч людей, які потрапили у скрутне матеріальне положення, стають учасниками судових спорів. Ми спробуємо розібратися, що робити, якщо на вас подали до суду по кредиту, та як відстояти свої права перед банком.

podalu do sydy po kreduty

В першу чергу, не потрібно боятись судового процесу і тим паче ігнорувати повістки, адже у такому разі суд повністю задовольніть усі, навіть неправомірні, вимоги банку. Якщо суд по кредиту пройшов без вас (з різних причин ви не отримували повістки), вам потрібно негайно оскаржувати дане рішення.

Більшість позичальників непокоїть питання: чи можуть забрати майно за кредитний борг в результаті рішення суду? Навіть якщо суд повністю задовольнив вимоги банку, своїм рішенням він лише затверджує суму стягнення з боржника. А вже виконавча служба, отримуючи рішення суду по кредитам, шукає спосіб стягнути з відповідача суму заборгованості. Користуючись професійною допомогою юристів, ви зможете зберегти своє майно навіть у найскладнішій ситуації.

Взагалі негативні для позичальника судові рішення по кредитам, за якими вимоги банку були повністю задоволені, у більшості випадків пов’язані з тим, що відповідач займає пасивну позицію та практично не оспорює вимоги банку. Суд не прийме до уваги заяви відповідача про відсутність можливості сплачувати кредит через скрутне матеріальне положення. Рішення судів України по кредитам ніколи не базувалось на поясненнях боржника про втрату роботи чи тяжку хворобу.

Дуже часто банк нараховує неправомірні штрафи, значні суми комісійної винагороди, що не відповідають умовам договору. Інколи сума штрафних санкцій може перевищувати навіть загальну суму боргу. Банк нерідко порушує чинне законодавство у своїх діях та вимогах до позичальника, але, якщо відповідач не заявить про це, суд залишить їх поза увагою.

Позовні вимоги банків завжди складаються з декількох видів нарахувань: суми основного боргу, процентів за користування коштами, пені та комісії. Позичальнику обов’язково потрібно з`ясувати, чи відповідають ці нарахування нормам законодавства та умовам кредитного договору.

По-перше, перевірки потребує вимога про сплату комісії. Згідно Закону України «Про захист прав споживачів» комісія повинна бути платою за конкретну послугу, а у кредитному договорі має прописуватись детальний розрахунок розміру комісії. Зрозуміло, що на практиці банки майже ніколи не дотримуються цих правил. У такому разі позичальник має всі підстави вимагати рішенням суду по заборгованості з кредиту визнати недійсним даний пункт кредитного договору.

Ще однією неправомірною вимогою банку може бути сплата пені, нарахування якої суд по заборгованості з кредиту може визнати несправедливою та прибрати її із загальної суми боргу. Підставою для такого рішення є непропорційно великий розмір компенсації у разі невиконання умов договору – понад 50 % суми кредиту, а також відсутність аналогічної умови про відповідальність банку.

Крім цього у деяких випадках позичальник може звернутись до ще однієї норми нашого законодавства – строку позовної давності. Якщо з моменту сплачення вами останнього платежу по кредиту вже пройшло 3 роки і за цей час банк не ініціював судовий розгляд, то згідно з нормами Цивільного Кодексу України він повністю втрачає право на повернення заборгованості. У випадку подання позову банком через рік, він автоматично втрачає права вимагати від боржника сплату штрафів та пені.

Детальніше з темою судової практики з питань споживчих кредитів в Україні ознайомить юрист-консультант компанії «Фінансовий гід – Олімп» Василь Беник.

Головне, пам’ятайте: закон на вашому боці! Потрібно лише правильно використовувати всі його можливості.

comments powered by HyperComments